دانستنی های صنعت چسب

انواع روغن موتور خودرو و مقایسه آنها

انواع روغن موتور خودرو و مقایسه آنها

 

روغن موتور نقش بسیار مهمی در کارایی خودرو دارد و روغن موتور در کنار آب باعث خنک شدن موتور و تنظیم بودن موتور می شود به همین منظور ما در این مقاله به بررسی انواع روغن موتور خودرو و مقایسه آنها می پردازیم .

انواع روغن موتور

همانطور که می دانید انواع روغن موتور خودرو و مقایسه آنها باعث روان شدن خودرو ، کاهش اصطکاک ، جمع کردن رسوب فلزی و غیره می شود که این روغن موتورها به سه دسته تقسیم می شوند روغن موتور مینرال ، روغن سنتتیک و نیمه سنتتیک.

روغن مینرال

یکی از انواع روغن موتور خودرو و مقایسه آنها روغن های مینرال است که این روغن ها بر پایه مواد معدنی یا پایه نفت خام تولید می شوند که این روغن ها از زمان های گذشته تا به اکنون تولید و ساخته می شوند که بیشتر روغن های موجود در بازار مینرال هستند. برای خرید این نوع روغن ها شما می توانید به سایت شرکت مجتمع چسب ایران مراجعه نمایید .

روغن سنتتیک

این روغن ها ساختنی هستند و با استفاده از ترکیبات شیمیایی و یک سری خواص که به هیدروکربن ها داده می شود تولید می شوند. هر کدام از شرکت ها و کمپانی های سازنده روغن موتور مواد تشکیل دهنده آنها با هم متفاوت است و همچنین روغن های که بر اساس Poly Alpha Olefins  یا POA  ساخته می شوند چون دارای ترکیبات Ester  هستند کارکرد بالاتری دارند که این روغن ها برای خودروهای خاص استفاده می شوند چون کارکرد به خصوصی دارند و در مقایسه با روغن مینرال این روغن ها دارای ترکیبات پلیمری هستند و طول عمر بالایی دارند . دمای تحمل و سوخت آنها بالا است و میزان تبخیر شدن آن در برابر روغن های دیگر کم تر است و فقط در کیلومترهای زیاد احتیاج به تعویض دارد.

اکسیداسیون این روغن ها در برابر روغن های دیگر بسیار پایین و در دمای بالا خاصیت خود را از دست نمی دهد و غیر سمی است . اصطکاک کمتری با قطعات دارد و مصرف سوخت را پایین می آورد البته قیمت آن گران است .

روغن های نیمه سنتتیک

یکی دیگر از انواع روغن موتور خودرو و مقایسه آنها روغن های نیمه سنتتیک است که در اصل ترکیبی از روغن مینرال و روغن سنتتیک است ولی عملکردش نه مانند روغن مینرال است و نه دارای خواص سنتتیک است ولی دارای ترکیبات بسیار عالی است که در دماهای بالا و سرعت بالا توانایی و تحمل موتور را بالا می برد . این روغن موتور در کیفیت رده متوسط قرار دارد و در اکثر خودروها از آن استفاده می شود.

انواع روغن موتور از نظر ویسکوزیته

یکی از قسمت های مهم در انواع روغن موتور خودرو و مقایسه آنها کارایی و شاخص ویسکوزیته یا گرانروی آن می باشد که شاخص ویسکوزیته شامل میزان مقاومت یک مایع در برابر تغییر شکل را می گویند و به نوعی معیار سنجش است . هر چقدر میزان ویسکوزیته پایین تر باشد ساده تر حرکت می کند و ویسکوزیته بالا باشد سخت تر حرکت می کند و وزن آن بالاتر است .

عملکرد همه روغن ها به دمای هوا بستگی دارد که بهترین نوع روغن موتور باید دارای شاخص گرانروی متغیر باشد که با حرف w   نشان داده می شود مانند شاخص گرانروی ۴۰-۱۰w  که عدد اول ویسکوزیته که ۱۰ است و حرف w  که نشان دهنده winter  زمستان است و ۴۰ نشان دهنده ویسکوزیته ۴۰ است .

انواع روغن موتور از نظر کیفیت

یکی دیگر از موارد مهم در انواع روغن موتور خودرو و مقایسه آنها کیفیت روغن موتور می باشد که به وسیله شاخص API  دسته بندی می شود . هر تولید کننده ای با کیفیت و کاربری متفاوت روغن موتورها را تولید می کند مانند API  روغن موتور sl یا cl  که اگر روغن موتور دیزلی باشد با حرف c  یعنی commerical شروع می شود و اگر خودرو بنزینی باشد با حرف s  یعنی service  شروع می شود.

خرید انواع روغن موتور

برای خرید روغن موتور خودرو شما می توانید به سایت شرکت مجتمع چسب ایران مراجعه و نحوه خرید انواع روغن موتور را مشاهده نمایید.

سخن پایانی

انواع روغن موتور خودرو و مقایسه آنها را شرح دادیم و بهتر است که به دنبال بهترین روغن موتور برای خودرو خود باشید و قبل از خرید اطلاعات لازم روغن موتور و تولید کننده آن را بررسی کنید به همین منظور شما می توانید با شرکت مجتمع چسب ایران ارتباط و از نحوه سفارش این محصولات اطلاع حاصل کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *